Kategoria menu:Dane podmiotu i komunikaty
Komunikaty
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu przekazuje do wiadomości Rozporządzenie nr 1 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 17 stycznia 2025roku w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa dolnośląskiego.
Tekst rozporządzenia :
Autor:Tomasz Gajda (2025.01.20 11:39)
W dniu 10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia. Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt, obowiązujący od 11 stycznia br. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby. W promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.
Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Choroba nie jest groźna dla ludzi.
Wszelkie informacje na temat źródeł i dróg zakażenia, zasad ochrony zwierząt oraz sytuacji epizootycznej dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: Informacje o pryszczycy
Ulotka informacyjna -Pryszczyca
Autor:Tomasz Gajda (2025.01.15 12:44)
W związku z występowaniem choroby niebieskiego języka (BT) w Polsce, na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV (zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/689 oraz Rozporządzeniem MRiRW z dnia 19 grudnia 2024 roku Dz. U. 2024rok poz. 1906 w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka).
Treść rozporządzenia:
Mapa ognisk BT w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV.
https://bip.wetgiw.gov.pl/bt/mapa/
Autor:Tomasz Gajda (2025.01.07 14:02)
Mając na uwadze dynamiczną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie i zagrożenie wystąpieniem zakażeń zwierząt w Polsce Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu przekazuje informacje o tej chorobie, objawach, zagrożeniach, sposobach jej zapobiegania.
Przypomina jednocześnie hodowcom, że niezwłoczne poinformowanie powiatowego lekarza weterynarii, najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne bądź wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o każdym podejrzeniu wystąpienia choroby jest obowiązkiem ustawowym.
O chorobie niebieskiego języka
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania.
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Objawy
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek bydło choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.
Z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże jeśli wystąpią, można zaobserwować:
- gorączkę,
- ślinotok,
- zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej,
- owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,
- zapalenie koronki i tworzywa racic, będące przyczyną kulawizny,
- u krów mlecznych - łuszczenie się naskórka strzyków i tworzenie się strupów,
- ronienia,
- rodzenie zdeformowanych cieląt, przy czym deformacje dotyczą najczęściej głowy. Na zakażenie najbardziej podatne są płody w okresie rozwoju mózgu.
U owiec choroba może przebiegać od zakażenia bezobjawowego lub postaci przewlekłej do nad ostrej i ostrej. Można zaobserwować następujące objawy kliniczne:
- bardzo wysoka temperatura ciała 41-42oC,
- spadek kondycji, posmutnienie, depresja i utrata mleczności,
- obrzęk warg, powiek i małżowin usznych,
- silne zaczerwienienie błony śluzowej policzków i jamy nosowej,
- drobne wybroczyny pod śluzówką jamy ustnej i nosowej,
- owrzodzenie warg, opuszki zębowej oraz w niektórych przypadkach języka,
- duszność, ślinotok, obfity wypływ z nosa, początkowo surowiczy, następnie śluzowo-ropny i krwawy,
- wymioty mogące być przyczyną zachłystowego zapalenia płuc,
- przekrwiony, obrzękły, siny i wystający z jamy ustnej język,
- biegunka, kał z domieszką krwi,
- kulawizna jako następstwo zapalenia koronki i tworzywa racic,
- możliwe zapalenie płuc i zwyrodnienie mięśni,
- ciężarne samice mogą rodzić martwe lub zdeformowane jagnięta.
Obowiązki posiadacza zwierzęcia
Niepokojące objawy - zgłoszenie
W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, a w szczególności:
- poronienia u bydła, świń, owiec i kóz,
- objawów neurologicznych u zwierząt,
- znacznej liczby nagłych padnięć,
- zmian o charakterze krost, pęcherzy, nadżerek lub wybroczyn na skórze i błonach śluzowych zwierząt kopytnych,
- podwyższonej śmiertelności zwierząt akwakultury,
posiadacz zwierzęcia (lub osoba mająca kontakt ze zwierzętami, w szczególności przy wykonywaniu obowiązków służbowych lub zawodowych) jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie podlegające karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.
UWAGA: o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz należy natychmiast poinformować powiatowego lekarza weterynarii.
Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.
Po dokonaniu zgłoszenia - izolacja
Do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:
- pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt;
- uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;
- wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba.
Po przybyciu lekarza weterynarii - pomoc i współpraca
Posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:
- udostępnienia organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu;
- udzielania organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.
Decyzje i rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii - przestrzeganie
Posiadacz zwierząt zobowiązany jest do przestrzegania nakazów i zakazów zawartych w decyzjach i rozporządzeniach wydanych w związku z podejrzeniem wystąpienia lub wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt.
Za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, związanego z nieprzestrzeganiem rozporządzeń, nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Zasady ochrony przeżuwaczy przed chorobą
W celu ochrony zwierząt przed chorobą należy:
- wystrzegać się zakupu zwierząt pochodzących z niewiadomego źródła, bez świadectwa zdrowia,
- zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie,
- zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich, w których przebywają zwierzęta,
- w przypadku zauważenia objawów nasuwających podejrzenie choroby zakaźnej niezwłocznie zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Autor:Tomasz Gajda (2024.10.18 11:52)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu informuje o konieczności zgłaszania każdego znalezionego padłego lub odstrzelonego, w tym sanitarnie, dzika przez myśliwego, pracownika parku narodowego lub Służb Leśnych do Powiatowego Lekarza Weterynarii za pośrednictwem systemu informatycznego ZIPOD przeznaczonego do tego celu.
Zgłoszenie, o którym mowa powyżej, powinno zawierać co najmniej następujące informacje:
- datę znalezienia padłego zwierzęcia lub odstrzału zwierzęcia,
- obszar geograficzny, gdzie znaleziono martwe lub odstrzelone zwierzę,
- czy zwierzę zostało znalezione padłe czy zostało odstrzelone,
- wiek i płeć zwierzęcia,
- w przypadku odstrzału zwierzęcia – typ odstrzału (sanitarny, redukcyjny, inny) oraz informację na temat występowania
objawów choroby przed odstrzałem,
- w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia - informację na temat stanu znalezionej tuszy.
• Aplikacja dostępowa pod adresem:
https://www.wetgiw.gov.pl/zipod
• Instrukcja użytkowania aplikacji ZIPOD pod adresem:
https://piwboleslawiec.ebip.info.pl/pi/piwboleslawiec/14871.pdf
Powiatowy Lekarz Weterynarii weryfikuje poprawność przekazywanych zgłoszeń.
W przypadku gdy zgłoszenie znalezionego padłego lub odstrzelonego dzika, w tym odstrzelonego w ramach odstrzału sanitarnego, zostanie dokonane Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w inny sposób niż przy wykorzystaniu udostępnionego przez Inspekcję Weterynaryjną systemu informatycznego- Aplikacja ZIPOD , przeznaczonego do tego celu, kwota przysługująca za znalezienie padłego lub odstrzelonego dzika jest zmniejszana o 20 %.
Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI) z dnia 5 kwietnia 2024 r.w sprawie wprowadzenia w 2024 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
„Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” Dz.U. poz.563 z 2024r. pkt. 3.12
Autor:Tomasz Gajda (2024.07.11 14:07)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesałwcu informuje, że od dnia 04 kwietnia 2024roku badnie mięsa na obecność włośni u zwierząt domowych lub dzikich na terenie powiatu bolesławieckiego odbywa sie tylko w Terenowej Pracowni Diagnostyki Włośni w PIW Bolesławiec , ul. Górników 8a, 59-700 Bolesławiec.
Badania będą wykownywane w wtorek i piątek każdego tygodnia.
Próby proszę dostarczać w godzinach 07:00- 14:00.
Proszę zapoznać sie z informacją dla klientów zewnętrznych dot. pobierania , przechowywania i dostarczania prób w załączniku.
Wielkość - masa próbki oraz dane dotyczace próbki wyszczególnione w informacji będą wymagane bezwzglednie przy przyjęciu prób.
Informacja dla klientów zewnętrznych dotycząca badania mięsa na obecność włośni
Do klientów zewnętrznych należą:
-osoby dostarczające do badania próby mięsa przeznaczonego na użytek własny,
-osoby dostarczające do badania próby mięsa z przeznaczeniem do sprzedaży bezpośredniej.
Zgodnie z załącznikiem A do Instrukcji Głównego Lekarza Weterynarii Nr BP.0200.1.8.2024 w celu wykonania badania mięsa na obecność włośni u zwierząt domowych lub dzikich należy z tuszy pobrać tkankę mięśniową o odpowiedniej masie, składającą się z mięśni predylekcyjnych, typowych dla danego gatunku.
Mięśnie predylekcyjne do pobrania próbek do badania:
Gatunek zwierzęcia |
Mięśnie predylekcyjne |
Świnia |
filary przepony, mm. żuchwowe |
Dzik |
filary przepony, mm. przedramienia, mm. języka, |
Koń |
mm. żuchwowe, filary przepony, mm. języka |
Masa próbki dostarczonej do laboratorium nie powinna być mniejsza niż 150 g tkanki mięśniowej ze względu na możliwą konieczność przeprowadzenia badania potwierdzającego wynik dodatni.
Osoba wykonująca badanie w laboratorium pobiera z dostarczonej tkanki mięśniowej, próbkę laboratoryjną, pozbawioną tkanki łącznej, tłuszczu i powięzi. Próbki do badań powinny być dostarczane w czystym, oznakowanym opakowaniu. Powinny być zabezpieczone i transportowane w warunkach niewpływających na ich jakość przydatność do badania. Do czasu wykonania badania próbki należy przechowywać w temperaturze od 20C do 80 C, aby spowolnić rozkład. (Nie należy zamrażać próbek)
Dane potrzebne do wypełnienia zlecenia badania zewnętrznego mięsa na obecność włośni :
Dziki: - nr znacznika dzika , data odstrzału , godzina odstrzału, Koło Łowieckie i nr obwodu, miejsce ostrzału- (miejscowość , gmina) , data pobrania próbek , imię i nazwisko osoby pobierającej, rodzaj próby1
Świnie:- nr gospodarstwa, data uboju, godzina uboju, miejsce uboju , adres gospodarstwa , data pobrania próbek, imię i nazwisko osoby pobierającej, rodzaj próby1.
1 Rodzaj próby:
- filary przepony przy przejściu do części ścięgnistej
- część żebrowa/mostkowa przepony
- mięśnie żuchwowe
- mięsnie międzyżebrowe
- mięśnie języka
- mięśnie przedramienia.
Autor:Tomasz Gajda (2024.07.04 13:28)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu udostępnia do informacji ujednolicony wór druku "zgłoszenia padnięcia bydła, owiec, kóz". Jednocześnie przypomina, ze zgłoszenie może być dokonane w formie e-mail, pocztą tradycyjną lub drogą telefoniczną.
Druk w załączniku.
Pliki powiązane z informacją
- Zgłoszenie padnięcia bydła, owiec, kóz. - rozmiar pliku: 55 kb
Autor:Katarzyna Kuczyńska (2023.09.26 09:54)
Dane adresowe - strona główna Biuletynu Informacji Publicznej
Inspekcja Weterynaryjna - Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bolesławcu
ul. Górników 8a
59-700 Bolesławiec
Tel. 75 730 1086
Fax 75 732 2020
Powiatowy Lekarz Weterynarii tel. służbowy
NIP 612-15-92-534
REGON 230878397
Adres e-mail:
Godziny pracy Urzędu:
07.00-15.00 od poniedziałku do piątku.
ul. Górników 8a
59-700 Bolesławiec